נימפית הקטלב

נימפית הקטלב הוא פרפר היום הגדול ביותר בישראל ואירופה. נפוץ בדרום אירופה וצפון אפריקה בארצות חופי הים התיכון. פרפר זה הוא מין טרופי, שכנראה שרד באיזור זה מתקופות חמות יותר. בישראל הוא נפוץ בהרי יהודה, הכרמל, הגליל העליון ובחרמון, בחודשים מאי עד אוקטובר. מוטת כנפיו עד ל 110 מ"מ; הנקבה גדולה בהרבה מהזכר. מקים שניים עד שלשה דורות בשנה. פרפר זה הוא טריטוריאלי והזכרים עומדים בעמדות תצפית טובות על גבי העצים ומגרשים מנחלתם כל חרק מעופף. חדק המציצה של הבוגרים קצר והם ניזונים מתמצית פירות רקובים.
הנקבה מטילה את הביצים על עלי קטלב צעירים. הביצה עגולה וראשה שטוח. צבעה ירקרק ולאחר ימים ספורים היא מקבלת טבעת חומה לראשה.
מן הביצה בוקע זחל צהבהב בעל ראש עם ארבע קרניים אדומות ושני זיפים אדומים בקצה זנבו. לאחר הנשל צבעו הופך לירוק קטיפתי; ראשו הופך לקסדה בעלת ארבע קרניים בצבע ירוק וקצה אדמדם; הזיפים בקצה זנבו מתקצרים במידה ניכרת או שהם נעלמים, כמעט לחלוטין. על גבו מופיעות שתי עיניים צהובות כשכתם כחול אפרפר במרכזן. הזחל בוחר עלה עליו הוא נשאר במשך היום ומידי לילה הוא יוצא לאכול עלים אחרים. לאחר הארוחה הוא חוזר לעלה המקורי למנוחת היום. גודלו המירבי של הזחל כ- 60 מ"מ. הזחל מתגלם על עץ הקטלב.
הגולם בצורת ביצה מחודדת, בגודל של כ- 30 מ"מ ובצבע ירוק. תקופתו כחודש. הגולם של הדור האחרון (אוקטובר - נובמבר) עובר דיאפאוזה עד לאביב הבא.

נימפית הקטלב
נימפית הקטלב, Charaxes jasius   בוגר            © עוז בן יהודה

נימפית הקטלב
נימפית הקטלב, Charaxes jasius    צד תחתי                                © עוז בן יהודה

נימפית הקטלב, Charaxes jasius
נימפית הקטלב, Charaxes jasius    זחל                                © עוז בן יהודה