תצפיות ועדכונים שוטפים

הצטרפו למדווחי הנמיות וגלו - הם הן פעילות ביום? בלילה? גם וגם? תלוי מיקום / עונה / מצב משפחתי?
עטלפים במרכז הארץ! פורסמה (3/12) רשימה בנושא, נשמח לחוות דעת בעניין הזיהוי, ובהזדמנות זו נזכיר את נושא הדיווחים - הרי לפיכך התפזרנו בשדה: תצפיות!  יישומון (אפליקציה) אנדרואיד זמין בקישור מן השדה.  "התצפיות שלי" מוצגות עכשיו גם על גבי מפה.

תצפיות
התצפיות שלי: מוצגות על גבי מפה אישית

פרסומים ועדכונים אחרונים:
- מיזם האשפים: אנחנו מתאמים את זמני ההאזנה לאשפים באמצעות הודעת טקסט, אשר תישלח אחת לשבוע - מוזמנים להירשם!
- זיהוי עטלף - הוקלט בליל 4/12, באזור ירושלים (קר!). בפורום האתר תצפית נוספת בעטלף ב.מ, אשר הוקלט בשטח מושב בשפלה - האם ניתן לזהות את המין?
- 29/11/17 - תקציר תצפיות: חומט מנומר Eumeces schneideri, שממית בתים Hemidactylus turcicus , עטלפון אירופי Pipistrellus pipistrellus ועוד.
- השאלת מצלמות: רוצה לדעת מי מתגנב לחצר ונהנה מהאוכל של החתול? מעוניין לגלות האם הילד של השכנים נכנס לכם למרפסת בלילה? גם אנחנו!  עמותת מן השדה מזמינה אותך להציב מצלמה בחצר, ולבדוק מה מתרחש בזמן שישנת.

- עטלפון לבן שוליים וחבר ב.מ - עטלפים, 24/11/2017.
- מצב הצב: האם הגדרת צב יבשה מצוי כנתון בסכנת הכחדה מבוססת? (לא).
- גירית דבש - עדכון חורף 2017
- תצפיות זוחלים: תקציר 13/11/17
- נישפון דק אוזן (Myotis nattereri) - בא לשכונה בחור חדש

- אשׂי"ד - לפעמים, שמירת טבע זה מביך... כיצד מתמודדים עם מין נחש ארסי המשגש באזורים מיושבים?   ניחשת נכון! לפרטים: מותר להעתיק
- פרפר ב.מ - האם ניתן לזהות את המין על פי התצלום?
- חובבי הפרפרים נרגשים מאוד בעקבות הופעתה של נימפית הלחך (Junonia orithya), פרפר מקסים אשר נצפה כאן פעמים מעטות בלבד. זאת ועוד בתקציר תצפיות 29/10/2017- על תבונה ונגישות:  בעקבות פגישה מיותרת במשרדי החלה"ט (אפרופו שיתוף מידע).
- בין גדרה לגדרה: האם מעופף בסביבת גדרה עטלף שלא מוכר באזור?

נימפית הלחך, Junonia orithya
נימפית הלחך, Junonia orithya. דרום הערבה, 26/10/2017.  © rei_segali

אשפים: האם נצליח לפתור את התעלומה?
אנחנו זקוקים למידע נוסף: בבקשה, הקדישו כמה דקות מזמנכם והאזינו לקולות בשעות החשיכה.
במסגרת ההאזנות לאשפים נצפים מיני עטלפים נוספים במרכז הארץ: חלקם כלל לא היו מוכרים מהאזור, בקרוב נפרסם כאן את עיקרי הממצאים. כאמור, כמה מתצלומי המסך אשר שותפו כאן ובקבוצת ביואקוסטיקה לאחרונה ,קיבלו חוות דעת מפתיעות מפי חובבי עטלפים ואנשי מקצוע מחו"ל - נמתין לפרסום סקירה מקיפה בנושא. בינתיים, מוזמנים לעיין ברשימה בנושא עטלפים אשר הוקלטו בצפון הארץ.
- חתול הבר הסקוטי: שמירת טבע.
- זיהוי עטלף: פורסמה רשימה בעניין עטלף אשר הוקלט לאחרונה בשטח מושב בשפלה.

 

עטלף קולות
עטלף ב.מ (הקריאות בצד שמאל) - הוקלט במעוף מעל חוף הכינרת (הקלטה נוספת מהתצפית במעגן)

תצפיות עטלפים
בכוונה לעודד משתמשים לערוך תצפיות עטלפים, עמותת מן השדה תאפשר למשתמשי המערכת לשאול גלאי CDB401 לצורך התנסות. מי שמעוניין בכך מוזמן ליצור קשר לצורך הזמנה והשאלת מכשיר (מהם גלאי X01?, גלאי CE30104).

מדור חדש באתר העמותה: דעה אישית:( רוצה לפרסם כתבה במדור? כתבו אלינו!)
רשימה ראשונה נכתבה בהמשך לדיון העגום בנושא צבי השיטים. טרם התייחסתי (א.ו) לתגובה העניינית בדף הפייסבוק של מן השדה (לא בכדי הואשמתי שם בחוסר רצינות), לבינתיים אני מציע לקרוא את הדברים ואולי (אולי) להתייחס לגופו של עניין: מדאיג שמי שהוביל את הדיון הוא מדען מהרשות, שזה נעשה בפורום כזה, תוך השמטת כמה פרטים הקשורים בגוף אותו הוא מייצג. גם באתר הארץ החליטו לתת במה לסיפור המביש, מבלי לכלול עובדות חשובות מסיפור ההכחדה והטיפול בפרשה. 


זיהוי עטלף

meyuchas

תצפיות ותקצירים נוספים >>>