תצפיות ועדכונים

תצפיות!  חברות וחברים: שלחו דיווחים!

דיווח תצפיות

וואטסאפ - שני יישומים חדשים משולבים כעת במערכת:
1. דיווח תצפיות אישי - דיווח באמצעות קו הטלפון של העמותה: לא במסגרת קבוצה (שליחת הודעה).
2. קבוצת דיווחי דריסות (נבחרים מהם מוצגים על גבי המפה).
 

המפות הכלליות מתעדכנות מדי יום. תקציר עדכני לתחילת חודש אוגוסט  מסכם את עיקרי הממצאים. 

אשפים
אנחנו זקוקים למידע נוסף: בבקשה, הקדישו כמה דקות מזמנכם והאזינו לקולות בשעות החשיכההאם נצליח לפתור את התעלומה?
במסגרת ההאזנות לאשפים נצפים מיני עטלפים נוספים במרכז הארץ: חלקם כלל לא היו מוכרים מהאזור, בקרוב נפרסם כאן את עיקרי הממצאים. כאמור, כמה מתצלומי המסך אשר שותפו כאן ובקבוצת ביואקוסטיקה לאחרונה ,קיבלו חוות דעת מפתיעות מפי חובבי עטלפים ואנשי מקצוע מחו"ל - נמתין לפרסום סקירה מקיפה בנושא. בינתיים, מוזמנים לעיין ברשימה בנושא עטלפים אשר הוקלטו בצפון הארץ.

עדכונים נוספים
גירית דבש
 (Mellivora capensis)  - סימני פעילות של גירית דבש נמצאו בשלושה אתרים בשפלה (תקציר). הממצאים האחרונים המתייחסים למין יסוכמו ברשימה מיוחדת לו, הנמצאת בשלבי הכנה.  
דלק (Martes foina) - פרט צולם בעליית גג ביישוב מבוא דותן (נעם שגב).  
חתול ביצות (Felis chaus) - נמצא באתרים חדשים בשפלה.
מפת תצפיות אישית - הנתונים האישיים מוצגים כעת גם על גבי מפה נפרדת, וכפי שהיה - זמינים לייצוא כגליון נתונים. יישומון (אפליקציה בשפת הרחוב) אנדרואיד הופך את הדיווח למהיר ופשוט עוד יותר.
תצפיות - קבוצת פייסבוק חדשה!

צב יבשה מצוי, Testudo graeca
צב יבשה מצויTestudo graeca. מבוא דותן, 06/02/2018       © נעם שגב

הערה בנוגע לצב יבשה מצוי: זהו זוחל שכיח. אין שום מחקר שתוצאותיו מלמדות שהמין מצוי בסכנת הכחדה, ושום אזכור לכך באף מקור (למעט קבוצות בפייסבוק). צבים צעירים ובוגרים נצפים תכופות בפארקים ובגינות, בערים ובמושבים ברחבי החבל הים תיכוני, והמין אף מתרבה בתחומם. מסיבות אלו, הערכות גודל אוכלוסיית המין ומצבו שאינן מקיפות פעילות ניטור רחבה ורציפה - ואין כאלו - הן לא מבוססות (ניסוח עדין). בנוסף, ההתייחסות לכלל צבי היבשה בצורה אחידה היא בעייתית שכן בצפון הנגב, למשל, צבים בעלי מאפיינים ייחודיים וכך גם בצפון הארץ - רמת הגולן (מידע נוסף בספרו של פרופ' יהודה ל' ורנר).

עמותת מן השדה
תמכו בעשייה במן השדה  על ידי הצטרפות כחברי עמותה! 

ביום שני, 14/05/18, נתבשרנו על פטירתו של דוד מייקין. אנחנו משתתפים בצער המשפחה.
ד"ר דוד מייקין חקר עטלפים בשנות ה-70 וה-80. הסקר שערך בין השנים 1974-1976 מסמן נקודת מפנה במעמדם של עטלפי הארץ בהיבט שמירת טבע, לאחריו הקדיש שנים רבות נוספות למחקר והגנה על קבוצה זו. 

מצורפים קישורים לכמה מהפרסומים האחרונים באתר העמותה:
האם נמיות פעילות ביום? בלילה? גם וגם? תלוי מיקום / עונה / מצב משפחתי? הצטרפו למדווחי הנמיות ונברר זאת.
- מיזם האשפים: אנחנו מתאמים את זמני ההאזנה לאשפים באמצעות הודעת טקסט, אשר תישלח אחת לשבוע - מוזמנים להירשם!
השאלת מצלמות: רוצה לדעת מי מתגנב לחצר ונהנה מהאוכל של החתול? מעוניין לגלות האם הילד של השכנים נכנס לכם למרפסת בלילה? גם אנחנו!  עמותת מן השדה מזמינה אותך להציב מצלמה בחצר, ולבדוק מה מתרחש בזמן שישנת.
מצב הצב: האם הגדרת צב יבשה מצוי כנתון בסכנת הכחדה מבוססת? (בשום אופן).
 

צב יבשה מצוי
 למען חיות הבר - מדור חדש באתר העמותה

תצפיות עטלפים
בכוונה לעודד משתמשים לערוך תצפיות עטלפים, עמותת מן השדה תאפשר למשתמשי המערכת לשאול גלאי CDB401 לצורך התנסות. מי שמעוניין בכך מוזמן ליצור קשר לצורך הזמנה והשאלת מכשיר (מהם גלאי X01?, גלאי CE30104).

דעה אישית:( רוצה לפרסם כתבה במדור? כתבו אלינו!)
רשימה ראשונה פורסמה בהמשך לדיון העגום בנושא צבי השיטים. טרם התייחסתי (א.ו) לתגובה העניינית בדף הפייסבוק של מן השדה (לא בכדי הואשמתי שם בחוסר רצינות), לבינתיים אני מציע לקרוא את הדברים ואולי (אולי) להתייחס לגופו של עניין:
צריך להדאיג את כולנו שהוביל את הדיון מדען מהרשות, בפורום כזה, תוך השמטת כמה פרטים הקשורים בגוף אותו הוא מייצג. גם באתר הארץ החליטו לתת במה לסיפור המביש, מבלי לכלול עובדות חשובות מסיפור ההכחדה והטיפול בפרשה. אנחנו לא כועסים, אנחנו מאוכזבים.

meyuchas

תצפיות ותקצירים נוספים >>>