תצפיות ועדכונים

תצפיות!  חברות וחברים: שלחו דיווחים למערכת! 
דיווחי דריסות המתקבלים באמצעות הוואטסאפ מוצגים על גבי המפה.
מה שבע? שבעה מיני טורפים במהלך יום אחד בצפון הנגב! בתחילת החודש אותרו סימני פעילות של גירית דבש (Mellivora capensis) באזור קרית גת (תקציר).
תצפיות - קבוצת פייסבוק חדשה!
מפת תצפיות אישית - הנתונים האישיים מוצגים כעת גם על גבי מפה נפרדת, וכפי שהיה - זמינים לייצוא כגליון נתונים. יישומון (אפליקציה בשפת הרחוב) אנדרואיד הופך את הדיווח למהיר ופשוט עוד יותר.

צב יבשה מצוי, Testudo graeca
צב יבשה מצויTestudo graeca. מבוא דותן, 06/02/2018       © נעם שגב

לפני שנפתח בסקירה, הערה בנוגע לצב יבשה מצוי: זהו זוחל שכיח. אין שום מחקר שתוצאותיו מלמדות שהמין מצוי בסכנת הכחדה, ושום אזכור לכך באף מקור (למעט קבוצות בפייסבוק). צבים צעירים ובוגרים נצפים תכופות בפארקים ובגינות, בערים ובמושבים ברחבי החבל הים תיכוני, והמין אף מתרבה בתחומם. מסיבות אלו, הערכות גודל אוכלוסיית המין ומצבו שאינן מקיפות פעילות ניטור רחבה ורציפה - ואין כאלו - הן לא מבוססות (ניסוח עדין). בנוסף, ההתייחסות לכלל צבי היבשה בצורה אחידה היא בעייתית שכן בצפון הנגב, למשל, צבים בעלי מאפיינים ייחודיים וכך גם בצפון הארץ - רמת הגולן (מידע נוסף בספרו של פרופ' יהודה ל' ורנר).

שבתאי שקד, Saturnia pyri
שבתאי שקד, Saturnia pyriהפרפר הגדול ביותר בישראל ובאירופה. © שחף

אילו הפתעות המתינו השבוע במצלמות השטח? חלקן כבר מוצגות על גבי המפות, את המפתיעות שבהן נסקור ונפרסם כאן במהלך הימים הקרובים. בינתיים, פורסם תקציר תצפיות יונקים. מלבדם, התקבלו דיווחי תצפיות גם במינים הבאים: 
לבנין הסלוודורה (Colotis phisadia)
צב יבשה מצוי (Testudo graeca)
זיקית מובהקת (Chamaeleo chamaeleon)
קמטן החורש (Ophisaurus apodus)
צפע מצוי (Daboia palaestinae)
זעמן מטבעותHemorrhois nummifer  
...ועוד - המפות מתעדכנות באופן שוטף.

עמותת מן השדה
תמכו בעשייה במן השדה  על ידי הצטרפות כחברי עמותה! 

מצורפים קישורים לכמה מהפרסומים האחרונים באתר העמותה:
האם נמיות פעילות ביום? בלילה? גם וגם? תלוי מיקום / עונה / מצב משפחתי? הצטרפו למדווחי הנמיות ונברר זאת.

צב יבשה מצוי
 למען חיות הבר - מדור חדש באתר העמותה

- מיזם האשפים: אנחנו מתאמים את זמני ההאזנה לאשפים באמצעות הודעת טקסט, אשר תישלח אחת לשבוע - מוזמנים להירשם!
- בסוף השנה הופצו בתקשורת הכתובה ובמרשתת פרסומים בעניין "עקבת נמר": מדובר בעקבת כלב.
- השאלת מצלמות: רוצה לדעת מי מתגנב לחצר ונהנה מהאוכל של החתול? מעוניין לגלות האם הילד של השכנים נכנס לכם למרפסת בלילה? גם אנחנו!  עמותת מן השדה מזמינה אותך להציב מצלמה בחצר, ולבדוק מה מתרחש בזמן שישנת.
מצב הצב: האם הגדרת צב יבשה מצוי כנתון בסכנת הכחדה מבוססת? (בשום אופן).
גירית דבש - עדכון חורף 2017

אשפים: האם נצליח לפתור את התעלומה?
אנחנו זקוקים למידע נוסף: בבקשה, הקדישו כמה דקות מזמנכם והאזינו לקולות בשעות החשיכה.
במסגרת ההאזנות לאשפים נצפים מיני עטלפים נוספים במרכז הארץ: חלקם כלל לא היו מוכרים מהאזור, בקרוב נפרסם כאן את עיקרי הממצאים. כאמור, כמה מתצלומי המסך אשר שותפו כאן ובקבוצת ביואקוסטיקה לאחרונה ,קיבלו חוות דעת מפתיעות מפי חובבי עטלפים ואנשי מקצוע מחו"ל - נמתין לפרסום סקירה מקיפה בנושא. בינתיים, מוזמנים לעיין ברשימה בנושא עטלפים אשר הוקלטו בצפון הארץ.

תצפיות עטלפים
בכוונה לעודד משתמשים לערוך תצפיות עטלפים, עמותת מן השדה תאפשר למשתמשי המערכת לשאול גלאי CDB401 לצורך התנסות. מי שמעוניין בכך מוזמן ליצור קשר לצורך הזמנה והשאלת מכשיר (מהם גלאי X01?, גלאי CE30104).


חדש (אפריל 2018)! כרך מס' 8 של יונקי העולם

דעה אישית:( רוצה לפרסם כתבה במדור? כתבו אלינו!)
רשימה ראשונה פורסמה בהמשך לדיון העגום בנושא צבי השיטים. טרם התייחסתי (א.ו) לתגובה העניינית בדף הפייסבוק של מן השדה (לא בכדי הואשמתי שם בחוסר רצינות), לבינתיים אני מציע לקרוא את הדברים ואולי (אולי) להתייחס לגופו של עניין:
צריך להדאיג את כולנו שהוביל את הדיון מדען מהרשות, בפורום כזה, תוך השמטת כמה פרטים הקשורים בגוף אותו הוא מייצג. גם באתר הארץ החליטו לתת במה לסיפור המביש, מבלי לכלול עובדות חשובות מסיפור ההכחדה והטיפול בפרשה. אנחנו לא כועסים, אנחנו מאוכזבים.


זיהוי עטלף

meyuchas

תצפיות ותקצירים נוספים >>>

עמותת מן השדה
תמכו בעשייה במן השדה  על ידי הצטרפות כחברי עמותה!