זעמן מטבעות ביישובים

בהמשך לרשימה שפורסמה היום, מוזמנים להתייחס כאן.

 

בתחנה לחקר ציפורים (בתוך ירושלים) צפו בזעמן מטבעות אוכל זיקית, הוא בא לשם גם בשביל להתרחץ. אני לא צפיתי בו בינתיים.

<p>נעם גבעון</p>

האם הוא הגיע יותר מפעם אחת? ואולי זה פרט אחר? האם הוא נראה נכנס למים? לא נראה לי סביר שאותו פרט מגיע דרך קבע ובטח שלא להתרחץ. בכל אופן ישנן הרבה תצפיות במין זה בתוך העיר גם במקומות מיושבים מאוד. לפני שנים מצאתי פגר של פרט גדול ,יותר ממטר ,בגן ציבורי קטן במרכז העיר סמוך למה שהיה פעם המשביר לצרכן. מי שמכיר מבין שלא סביר שהגיע לשם ממקום אחר, וגם לא כל כך סביר שמשהו הביא אותו לשם חי או מת. יתכן מאוד שחי שמה כמה שנים וצריך לזכור שקודם היו שם זכר ונקבה מאותו המין. הקשר של מין זה עם ישוב האדם ידוע לי מדרום הר חברון עד הגליל העליון. אין סיבה לחשוב שבמין זעמן שחור או זיתני יש פחות פרטים ובכל זאת נוכחותם בישוב מועטת יותר. בחברון גודל האוכלוסיה בולט ביותר, אפשר שזה קשור גם לריבוי המבנים הנטושים והחורבות [קשור גם למצב הפוליטי]וגם לאוכלוסיה גדולה מאוד של חולדות [אגב, ישנן עדויות על טריפות].גם אם נאמר שהוא נחש יומי שנע הרבה על פני השטח, הנה בטבע הוא לא נצפה יותר מהזעמנים הים תיכוניים האחרים.אגב, גם בטבע הוא נצפה באזור חורבות ומבנים נטושים באופן מיוחד.אפשר שמטבעו מקום המחסה שלו קשור יותר לנקיקים בסלע ומערות. אגב, הוא יחסית נצפה פחות תחת עצמים בשטח. כל זה כמובן מתוך נסיוני והדברים בגדר רעיונות והשערות.

דוד

כמובן שייתכנו סיבות רבות לכך שהוא נצפה לעתים קרובות ביישובים. לא בהכרח ניתן להגיע למסקנות לגבי גודל האוכלוסיה, ובוודאי שלא בהשוואה למינים אחרים. בכל זאת, נראה שהמין אכן מצליח יפה בתחומי יישובים.

דוד - הזכרת פרט בוגר שמצאת, האם גם צפית פרטים צעירים מאוד בתחומי העיר? האם מצאת ריכוז של זעמנים בוגרים בשטח מצומצם (פארק)?

 I Don't Want to Belong to Any Club That Will Accept Me as a Member" (Groucho Marx)"

בחלק ניכר מהתצפיות העירוניות מדובר בפרטים צעירים שכנראה בקעו באותה שנה. לא צפיתי בריכוז של של בוגרים. אגב, בקשר לתצפית בפרט הבוגר במרכז ירושלים שסיפרתי קודם -יש תמיד אפשרות מעבר דרך תשתיות תת קרקעיות כמו צנרת וביוב וכולי.

דוד

מעניין היכן הם בקעו, איפה הוטלו הביצים: אני לא יודע האם יש מידע על הטלות מאזורים טבעיים.
הערה כללית, בהמשך לדרכי ההגעה שהצעת: למיטב ידיעתי המין לא מוכר כחובב תת-קרקע.

 I Don't Want to Belong to Any Club That Will Accept Me as a Member" (Groucho Marx)"

מן הסתם הביצים הוטלו באזור העירוני כמו שבטבע, אם בסדקים בסלעים או במקומות אחרים שכמובן נמצאים גם בישוב[גם לי אין מידע בענין זה]. נכון שמין זה לא נחשב תת קרקעי אבל זה כמובן לא יכול לסתור כל מיני אפשרויות לא מובהקות ומפורסמות. אגב, סיפר לי חבר שראה בדירת קרקע לא מיושבת מין זה נכנס או יוצא בצינור של ברז.

דוד