תן זהוב

אתמול פורסמה רשימה קצרה בנושא תן זהוב: בבקשה שימו לב לתצפיות תנים בשעות היום. בכמה אתרים, נראה שבשנים האחרונות תנים "עירוניים" פעילים באופן שגרתי גם בשעות הבוקר:

Golden Jackel (Canis aureus)

Forum Tags: 

מסתבר שהיכן שישנן אוכלוסיות גדולות וקבועות בשטח פתוח לא מופרע במיוחד, ישנה פעילות קבועה גם ביום, אחר הצהריים ובבוקר ,וגם בקיץ, וזה גם בלי לחדור לאזורי המסתור שלהם . יש לי תצפיות יום יומיות בתופעה זו בשפלה ובגליל העליון. לגבי התנים העירוניים אפשר שתופעה זו מוגבלת יותר מחשש התנים מנוכחות אדם בדרך כלל. למרות זאת , שלחתי למערכת תצפית בתן צעיר שנע בצהרי היום בפרק ציבורי בתוך בית שמש ועוד בשבת כשבאזור נוכחות אנשים.

דוד

קרוב ליישוב קשת (ברמת הגולן) אבל לא במקום "עירוני", צפיתי בתן פעיל בצהריים. קרוב לשם היה אגב תן מת שכנראה מת מהתייבשות אחרי שנתקע בגדר תיל, הפגר שלו נשאר תלוי על הגדר. לא נעים בכלל ומאוד עצוב.

<p>נעם גבעון</p>

היי אייל בשפלת יהודה יש הרבה מאוד מהם. פעילות בשעות האור אני רואה כבר אחר הצהרים כשיש אור יום מלא. בירושלים לעומת זאת אני מעולם לא נתקלתי בפעילות באור יום

באיזה איזורים בירושלים אתה צופה בהם [מעבר לשטח המערבי- יער ירושלים וכולי]? אני מניח שבהרי ירושלים וגם סמוך לה ממערב אפשר לצפות בהם גם ביום. האוכלוסיה באזור ירושלים היא יחסית חדשה ולא גדולה וגם פעילות האדם מצמצת הפעילות היומית. אני מניח שעם הזמן אתה תתחיל לראות אותם גם ביום.

דוד

חדש לי התצפיות בלב ירושלים. האם ידוע לכם היכן הם נמצאים ביום בדרך כלל? גם בבית שמש ישנה אוכלוסיה עירונית גדולה וקבועה בשטחים פתוחים אבל הרבה יותר קטנים ,אמנם, עם גישה פשוטה יותר לשטחים הפתוחים מחוץ לעיר. ביום הם נמצאים בסבכי צמחיה באותם שטחים שבעיר. אני רוצה לשאול עם ידוע לכם על אוכלוסיה באזור נחל רפאים [אזור עין יעל וגן החיות וכולי] שכנראה משם חדרו התנים לעיר?האם אתם צופים בעיר גם בנמיות או שועלים או אפילו דלקים? אגב, אני רוצה להזכיר שלפני כשלשים שנה אחת מאוכלסיית התנים הגדולה והמופרסמת בארץ הייתה בעינות צוקים [עין פשחה] שאפשר היה לצפות בפרטיה גם ביום כשהם לא חששו מנוכחות אדם. סופה שהיא הורעלה והושמדה כמעט כליל ובמשך שנים לא השתקמה [משהו יודע מה המצב היום?] גוםי שמירת הטבע באו כמעט ליאוש. אף אחד כמעט לא ציפה למה שקורה היום.

דוד

דוד לשאלתך-נמייה לא רק שיש בירושלים,אלא שנתקלתי בהן אפילו בלב הבטון,סמוך למתחם הרכבת בשכונת בקעה. הרחק מכל שטח ירוק אפשרי. לגבי שועלים-לפחות בפרברי העיר יש והרבה. לגבי תנים באזור עין יעל-נתקלתי לא רחוק משם בפרט דרוס