פטריות ביער אודם / מסעדה, בגולן.

יער אודם הוא שמורת הטבע הצפונית ביותר בארצנו, נמצא בגולן בגבה 1000 מ' מעל פני הים, סמוך לעיירה מסעדה, העצים השולטים בשמורה הם אלון תולע ואלון מצוי. הגבה מסביר את העובדה שעפ'ר הגשמים יורדים מוקדם בעונה ובכמות מרובה בהשוואה לשאר אזורי הארץ. מיד לאחר כיבוש הגולן והחרמון עלו חוקרים לבדוק את המגוון הביולוגי וביניהם המיקולוגים הירשנזון ובנימיני. בדצמבר 1969 יצאתי עם הנ'ל וקבוצת סטודנטים לבדוק ולאסוף פטריות. ההרגשה היתה שאנו נמצאים בארופה, וכך גם מגוון המינים שאספנו. כל פרט שראינו היה חדש עבורנו ורק כעבור מספר שנים המינים זוהו ופורסמו בספר ובמאמרים.

אסימנית האלון
אסימנית אלון, © ב.ג

הפרט הנדיר והמיוחד שהרמתי ממרגלות עץ אלון היה אמניתת המוות Amanita phalloides  ‏ ,כנראה הפרט היחיד שזוהה עד כה בארץ.{ראה תמונה מס' 454 מאוסף אוניברסיטת ת.א}.

אמניתת המוות, Amanita phalloides
אמניתת המוות, Amanita phalloides באוסף אונ' ת"א. © בנימיני

בין חובבי הפטריות יש שמתמקדים במשפחת הגושיות ומצפינים מדי שנה, לאחר גשם ראשון, לחפש ולמצוא  מינים נדירים,ובעקר את ה-גושית נאכלת Boletus aereus ‏  או Edulis ‏.B‏  שלא נמצאה כל שנה, שמה העממי בארופה –פורצ'יני.
מין נדיר נוסף – גושית מפוארת B.premagnificus  ‏ שנראה רק מעט ומרשים בצבע האדום העז.

גושית מפוארת, B.premagnificus
גושית מפוארת, B.premagnificus   © אראלה


המרשימה ביותר בכמות,ביופי ובגודל – מטרנית גדולה Macrolepiota procera‏  המגיעה לקוטר ראש אדם ממש כמטריה, והקטנה ממנה מ. הפיטם –.mastoidea‏.M מאותו סוג

מטרנית הפיטם
מטרנית הפיטם. © רפי מ.

מינים אופייניים נוספים : גושית-מכמה מינים, ציצנית מכמה מינים, אסימונית מכמה מינים, דפונית, פקועה, הינומה, פטרה ועוד.

היער מהווה יעד לביקורים ופיקניקים, מלוכלך מאוד ועלינו לקוות שישמר ולא ''יקלוט'' עדרי בקר.

הפטריותית.

גדמית הדורה
גדמית הדורה, על גדם אורן.  © ב.ג