אשף מצוי, 10/08/2015

חידת האשפים מתארת את האשף המצוי (Tadarida teniotis) כעטלף מסתורי, אך למעשה יש בידינו מעט מידע על אורחות חייו. המין נחקר בעבר, גם בישראל, והרי יש נושאים שאינם דורשים התחקות אחר אשפים במעופם: רבייה והרכב מזון, למשל, וכמובן שאלו ורבים נוספים ניתנים למחקר בתנאי מעבדה. אחד הנושאים הניתנים לבדיקה בתנאי שדה, הוא מזונו של האשף: ניתן לאסוף גללים ממושבות מוכרות, ובעזרת בינקולר לבדוק את תכולתם.

אשף מצוי, Tadarida teniotis
אשף מצוי, Tadarida teniotis. האזניים גדולות, הזנב מורם ופועל כאיבר גישוש   © איל ונונו

חלקי כנפיים של חרקים מעופפים, בני סדרת הפרפראים (Lepidoptera), הם מרכיב בולט ביותר בגללי אשף. כאשר מפוררים בשדה את הגללים, מיד מבחינים בחלקיקי כנפיים שקופים למחצה, אשר כאמור שייכים לרוב לפרפראים. על מנת להבחינם משרידי חרקים אחרים, יש לבחון היטב את חלקיקי הכנפיים בתנאי מעבדה. מלבד פרפראים, ניתן למצוא בגללים גם שרידי חיפושיות (Coleoptera), פשפשאים (Hemiptera) זבובאים (Diptera) ועוד.

גללי עטלף
גללי עטלף. אחד מסימני הזיהוי של גללי עטלפי חרקים: פריכים מאוד, להבדיל מגללי מכרסמים    © איל ונונו

מי שצפה באשפים לא מופתע מכך שהם ניזונים בפרפראים ושאר מעופפים, הרי הם נשמעים צדים תו"כ מעוף ולעתים אף נראים לוכדים טרף בעודם באוויר. האם ניתן להשתמש במידע זה על מנת לפענח את תעלומת האשפים?
הסיבות להופעתם והיעלמותם של האשפים מאתרים שונים אינן ידועות. נראה כי ראשית יש לנסות ולאפיין את דפוסי הפעילות העונתיים של האשף, ורק לאחר שיתבררו לנסות לקשור אותם למשתנים ספציפיים. יכולתם של האשפים לעוף מרחקים כה גדולים ובמהירות גבוהה, הופכת את הנושא למורכב ומעניין עוד יותר.

הצטרפו למיזם, כולם מוזמנים!