גלאי TE-FD-HD חדשים

דגמי הגלאים החדשים מסדרת x01 הם לא רק חידוש טכני, אלא בשורה של ממש: זיהוי עטלפים בשדה הופך למדוייק, מבוקר ונגיש. גלאי CDB401 אף מאפשר הקלטת TE לכרטיס זיכרון מובנה.

גלאי עטלפים

השיטה ההטרודנית (גלאי HD) מועדפת על ידי רבים לצורך האזנה לעטלפים וזיהוי מינים בשדה בזמן אמת. אולם, להבדיל מגלאים הפועלים בשיטות אחרות, למיומנות המשתמש משקל מכריע ביכולת הזיהוי: עליו להיות קשוב לקולות, להעריך את תכונותיהם, לקבוע את תדירות השיא ועוד. כיוון שבשיטה זו הקול שמפיק העטלף מעוות ומסונן, הרי שאין טעם לערוך אנליזה דיגיטלית להקלטות והיכולת לזהות באמצעותן מינים מוגבלת ביותר. כלומר, ליכולת הזיהוי של המשתמש בשדה חשיבות מכרעת בזיהוי העטלף. אל מול גלאים אלו, אותם ניתן אף לשאת בכיס, קיימים גלאים המותאמים לניטור פסיבי: אלו מכשירים גדולים יותר, אותם ניתן להציב בשדה ללא השגחה למשך תקופות ארוכות. בעוד שבגלאי HD זיהוי המינים מתבצע בשדה על ידי המשתמש, הרי שבשיטות הפסיביות הזיהוי מתבצע במעבדה באמצעות ניתוח ההקלטות בעזרת תוכנות ייעודיות. גלאים המשלבים HD, FD ו-TE הפכו לזמינים יותר במהלך השנים האחרונות, ובכל זאת - עד להופעתם של גלאי Ciel EAM החדשים לא נראה חידוש משמעותי בתחום ה-HD ברמת המשתמש.

גלאי עטלפים  Nyx - CDB301 R4

הגלאים מסדרת x01 מקשרים בין האזנה ב-HD לבין שיטות הגילוי והניתוח האחרות. בנוסף לאפשרויות הלימוד הנפתחות בפני המשתמש לשיטות חדשות, הרי שזוהי הזדמנות לשפר את מיומנויות הזיהוי בשדה באמצעות גלאי הטרודני. מי שהיה בליבו בספק האם הוא אכן מאזין לתדירות השיא וקובע את ערכיה במדוייק, הרי שכאן ניתן לו חיווי וויזאלי. כיוון שניתן להקליט את הקולות ע"ג כרטיס זיכרון מובנה, באפשרותו גם לבחון ולאמת את הזיהוי לאחר התצפית. לבסוף, נראה גם שיש להודות שחלק מהגילויים החדשים ממרכז הארץ (ראו תחת "תצפיות עטלפים" בסיכום השנתי) פשוט חמקו מאיתנו, ויש לשפר את שיטות העבודה בשדה. כאמור, בעזרת גלאים אלו ניתן להבחין בין מינים שקריאותיהם דומות, אך נבדלות אחת מן השנייה בתדירות השיא. על פי דיווחים מאירופה, גלאי זה מאפשר להבחין בשדה בין Pipistrellus pygmaeus ל-Pipistrellus pipistrellus: נוכל לאמת כך תצפיות בעטלפון P. pygmaeus, וללמוד להבחין בין מינים קרובים נוספים. בגלאי x01 פונקציות רבות, חלקן חדשות לחלוטין וחלקן היו כלולות רק בגלאים יקרים בהרבה. מכיוון שמדובר בכלי יוצא מן הכלל גם לצורך לימוד, עמותת מן השדה תאפשר למשתמשי המערכת לשאול גלאי CDB401 לצורך התנסות. כיוון שטרם נכתבו מדריכים בעברית עבור גלאים אלו, הם עדיין לא זמינים לרכישה דרך האתר. מי שלא זקוק למדריך מוזמן ליצור קשר לצורך הזמנה, וכך גם לגבי התנסות בשימוש במכשיר.

הקלטת עטלף מאזור השפלה
תמונה: הקלטת FS מאזור השפלה

Section: 
Section5