הזדמנות מפוספסת

 
צבוע מפוספס הוא מין בעל מאפיינים אופטימלים לצורך פיתוח דרכי התמודדות עם טורפים החיים בסמיכות לאדם, ואין ספק שאלו הופכות לנחוצות יותר. במהלך השנה עקבנו אחר סיפור הצבועה ('רותי') אשר נצפתה בתחומי מודיעין, בעיקר מתוך עניין בתגובות הציבור ופעולות הארגונים השונים. אלו נתמכו גם על ידי חוקרת, אשר בנוסף לעבודה המדעית לקחה חלק במאמץ ההסברתי, וכך לימדה את כולנו (אם כי לא כולם הפנימו) שיעור חשוב בשמירת טבע. נראה היה שמסתמן מהפך בגישה לנושא טיפול בחיות בר ביישובים, ובתחילה אף הרבינו לכתוב על כך בנימה אופטימית. בכל זאת... לא לשווא נבחרה רותי לככב במדור אשׂי"ד.
 
נתבשרנו לאחרונה כי הוחלט ללכוד את הצבוע ממודיעין, להרחיקו מהעיר ולשחררו בנגב. לכאורה, הדבר נעשה מחוסר ברירה והוא מוצג כפיתרון הולם ומקצועי, וכלשעצמו הוא אכן כזה. עם זאת, כאשר הוא נבחן כשלב בתהליך הטיפול מגלים שהמילה "פיתרון" רחוקה מלתאר את ההתנהלות הקלוקלת הזו:
1. לא נעשו כל הפעולות הדרושות על מנת להרחיק את הצבועה מן העיר.
2. חלק מהפעולות שבוצעו יכולות להיקרא 'מקוריות' (כלומר: מוצאן לא ברור). 
3. שחרור בשטח פתוח ומרוחק היא לא רק העברת הבעיה ממקום למקום, אלא פעולה מזיקה בהיבטים נוספים.
 
למעשה, "הבעיה" לא מועברת מקום וייתכן שהפעולה תעצים אותה. היא לא טופלה.
זהו לא מקרה ראשון מסוגו של חדירת חיית בר ליישוב, ובוודאי שלא האחרון: האם כך יטופלו מקרים דומים מעתה? זהו תקדים (לכאורה) בעייתי. נוכחות חיות בר ביישובים מציבה בפנינו קונפליקטים, שהרשויות פותרות בדרכים שונות ומשונות. המקוריות שבהן כוללות גביית אגרות ופגיעה באנשים (לכידות נחשים), אחרות מובילות להתאכזרות מיותרת לחיות בר (תנים ועטלפים) ויש גם מקרי איוולת מובהקים (בלי שמות). למרות שהפיתרון שניתן כאן אינו מפתיע, הרי שהוא מותיר תחושת החמצה. ניתנה לנו הזדמנות יוצאת דופן ללמוד ולפתח דרכי התמודדות עם טורף השוכן בסמיכות לאדם, ואנו בוחרים לשחררה לחופשי בנגב (רעיון גאוני). צריך היה להפנות את המשאבים הדרושים לצורך מציאת פיתרון הולם, לא רק בגלל דאגה לאותה צבועה אלא משום הצורך במוכנות לטיפול במקרים עתידיים, הנדרשת לביסוס מדיניות ממשק תקפה. זאת (היתה) הזדמנות נדירה לעשות כך: עם זאבים או מיני טורפים גדולים אחרים, מרחב הפעולה של המוסדות מצומצם בהרבה.
 
 
עקבות צבוע
צבוע מפוספס (Hyaena hyaena) : עקבות. הכפות א-סימטריות, בולטים הבדלי הגודל בין הקדמית לאחורית.       מן השדה ©
Section: 
Section10